8 najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy w magazynach

Praca magazyniera Z jednej strony  wymaga siły fizycznej oraz wytrzymałości, a z drugiej zachowania skupienia. Do tego dochodzi praca z urządzeniami i pojazdami magazynowymi, które również mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Wszelkiego rodzaju niebezpieczne sytuacje  często wynikają z niedopilnowania lub rutyny, która prędzej czy później wkrada się do każdej pracy. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni pracy i minimalizowanie ryzyka. Dzisiaj opowiemy Ci o 8 najczęstszych przyczynach wypadków w magazynach.

Statystyki nie są optymistyczne

Czy wiesz, że według badań przeprowadzonych przez GUS w 2017 roku zgłoszono 88330 wypadków przy pracy? 7400 osób uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (o 0,2% więcej niż w 2016 r.), 661 osób – wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (analogicznie o 42,5% więcej), wypadkom śmiertelnym – 269 osób (tj. o 12,6% więcej niż ub. roku). Jeżeli chodzi o dział, który nas interesuje najbardziej, czyli transport i gospodarka magazynowa to odnotowanych zostało 6949 zdarzeń, z czego 56 śmiertelnych. Ze szczegółami badań możesz zapoznać się TUTAJ. Te statystyki przyprawiają o gęsią skórkę, ale to się dzieje naprawdę. Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że bardzo często wypadki są spowodowane drobnymi zaniedbaniami lub brakiem wyobraźni operatorów maszyn oraz personelu pieszego. Większości z tych zdarzeń można by jednak uniknąć.

Poznaj przyczyny wypadków przy pracy w magazynie

1.    Zbyt wysokie tempo pracy

Czas to pieniądz i każdy przedsiębiorca o tym wie. Ważne jednak jest to, by myślenie o zarobku nie przesłoniło zdrowego rozsądku. Niejednokrotnie zdarza się, że kierownictwo magazynów tak bardzo podkręca tempo swoim pracownikom, że nie są oni w stanie temu sprostać. W takiej sytuacji łatwo brak skupienia i w rezultacie wypadek. Praca w magazynie dlatego musi być wykonywana w szczególnym skupieniu. Pośpiech nie jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Zmęczenie pracowników

Zmęczenie to bardzo często wynik zbyt wysokiego tempa pracy i zbytniej eksploatacji pracowników. Pamiętaj, że magazynier musi być sprawny fizycznie i wytrzymały, ale każdy ma swoje granice. Jeśli będziesz wymagać zbyt dużo od swoich pracowników, możesz bardzo łatwo doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. ?

3. Nieprawidłowa obsługa urządzeń magazynowych

Narzędziem pracy większości magazynierów jest wózek widłowy. W tym bardzo często drzemie duża siła, dlatego należy podchodzić do niego z pokorą. W rękach niedoświadczonego operatora wózek może Jeśli chodzi o wypadki z udziałem wózków widłowych, najczęściej mają one formę potrąceń oraz upadków z podniesionych wideł. Drugim elementem wyposażenia magazynów są regały. Pracownicy bardzo często wspinają się po nich, by ściągnąć jeden produkt. Wynika to z ? i braku czasu na podstawianie drabiny lub czekania na operatora wózka, który mógłby pomóc.

4. Brak zabezpieczeń

Magazyn, ze względu na to, że jest miejscem o podwyższonym ryzyku występowania wypadków, powinien być odpowiednio zabezpieczony i oznakowany. Czasami jednak brakuje osłon, barier oraz znaków ostrzegawczych, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, a nawet groźnych wypadków. Pamiętaj, że człowiek potrzebuje czytelnych bodźców, które ostrzegają przed zagrożeniem. Zabezpieczenia są szczególnie wskazane, gdy do magazynu wchodzą również pracownicy biurowi, znający zasady zachowania w tego typu miejscach tylko ze szkoleń BHP.

5. Zły stan techniczny urządzeń

Nawet najlepszy operator urządzeń magazynowych nie pomoże, gdy sprzęt jest niesprawny i pozbawiony serwisu. W sytuacji, gdy bezpieczeństwo ludzi pracujących w magazynie jest zależne od urządzeń, nie ma miejsca na jakiekolwiek usterki. Sprzęt musi być regularnie sprawdzany i poddawany naprawom.

6. Nieprawidłowa organizacja pracy

Bezpieczny magazyn do dobrze zarządzany magazyn. Kierownik takiego obiektu powinien wiedzieć, w jaki sposób zorganizować pracę swoim podwładnym tak, by była efektywna i co najważniejsze bezpieczna. W innym wypadku groźna sytuacja to tylko kwestia czasu. ?

7. Brak ciągów komunikacyjnych

W dobrze zarządzanym magazynie wszystko ma swoje miejsce. Piesi wiedzą, w jakich strefach mogą się swobodnie poruszać, by nie wchodzić na teren operatorów wózków widłowych i odwrotnie. Nie wystarczy jednak symboliczna umowa i narysowanie butem niewidzialnej linii. Ciągi komunikacyjne powinny być odpowiednio oznaczone (najlepiej jaskrawymi kolorami). Każdy musi widzieć z daleka, że zbliża się do “specjalnej” przestrzeni.

8. Za dużo towaru na  regałach

Regały magazynowe mają swoją wytrzymałość. Oznacza to, że nie można na nich składować towarów o rozmiarach lub wadze przekraczających te, które w specyfikacji technicznej podał producent. Niezwykle często występującą przyczyną występowania niebezpiecznych zdarzeń, z uszczerbkiem na zdrowiu, jest zawalenie się regałów. W kwestii wyposażenia magazynu oszczędności są bardzo groźne i nie mają najmniejszego sensu. Musisz tak zaopatrzyć swój magazyn, by składowanie w nim dużej ilości towaru było bezpieczne oraz nie nadwyrężało regałów magazynowych. Przed zakupem wyposażenia sprawdź również maksymalne obciążenie i zastanów się, czy jest wystarczające dla towaru, który masz zamiar magazynować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *